Jižní Čechy jsou malebnou částí naší republiky. Díky tomu lákají každoročně tisíce tuzemských i zahraničních turistů. Mohou nabídnout krásné hrady a zámky, čistou přírodu nebo v neposlední řadě krásné městské památkové rezervace. Pojďme se společně podívat na deset míst, která potěší srdce turisty nejvíce.
1.       Zámek Hluboká nad Vltavou
Perla jižních Čech, jak se státnímu zámku přezdívá, se nalézá ve stejnojmenné obci asi deset kilometrů severně od Českých Budějovic. Nese prvky renesanční, barokní a romantické architektury. K zámku patří rozlehlé zahrady.
zámek hluboká nad vltavou
2.       Zoologické zahrady
V Jihočeském kraji je jich hned několik. Největší je nedaleko Hluboké nad Vltavou na břehu rybníka Bezdrev. Další leží na okraji města Tábor. Nejmenší můžete navštívit nedaleko obce Borovany jižně od Českých Budějovic.
3.       Šumava
Stejnojmenný národní park nabízí krásnou přírodu. Můžete navštívit například prameny nejdelší řeky ČR Vltavy. Turisty láká i v zimě, jelikož je protkaná sítí dobře upravovaných běžkařských tratí.
4.       Vodní nádrž Lipno
Jihočeské moře – největší vodní plocha v ČR – leží při hranicích s Rakouskem a Německem. V létě je to ideální místo pro pobyt u vody. V zimě nabízí vyžití lyžařům. Na blízkém vrcholu Kramolín se nachází Stezka korunami stromů, která nabízí nádherný výhled do okolní krajiny.
stezka korunami stromů lipno
5.       Holašovice
Jedna ze dvanácti českých památek UNESCO. Náves této obce je zdobí průčelí domů vystavěné v tzv. selském baroku.
6.       Český Krumlov
Druhá památka UNESCO na jihu. Historické centrum města dýchá středověkou atmosférou. Zámecká zahrada pak nabízí spoustu kulturních akcí včetně divadelních představení na otáčivém hledišti.
7.       České Budějovice
Centrum města tvoří hektarové čtvercové náměstí obehnané podloubími. V jednom z rohů pak stojí nádherná budova radnice, v protějším pak Černá věž – dominanta města.
8.       Terčino údolí
Nedaleko Nových Hradů nalezneme romantický park. Jednou z jeho dominant je 20 metrový umělý vodopád.
9.       Vodní zámek Červená Lhota
Romantický výhled na zámek uprostřed rybníka posloužil jako jedna z kulis pohádky Zlatovláska. Projížďka na lodičce po rybníku poblíž krásného zámku učarovala mnohým zamilovaným párům.
10.   Třeboňsko
Krajina rybníků na Třeboňsku je typickou pro jižní Čechy. Ideální prostor pro cyklistiku se snoubí s malebnými vesničkami.