Kamenné doplňky na zahradách jsou v poslední době stále ve větší oblibě. Působivě opracovaný kámen dokáže dotvořit i nezajímavý prostor. Stává se místem, které přitáhne váš pohled. Jen málokterý kámen je lehce opracovatelný, tak jako pískovec. Vydejte se třeba na prohlídku pískovcových skal. Budete překvapeni tvary, které příroda vykouzlila. Kámen je vytvořen z drobných stmelených zrn. Patří mezi usazené horniny. Pískovec skýtá možnost dotvářet tvary podle vašich představ. Na pískovci si můžete vyzkoušet kamenickou práci. Oproti tvrdším druhům kamenů jeho trvanlivost není tak dlouhá. Pískovec časem zvětrává a může docházet k rozsypání.

vaulted-cellar-gcfe423af7_1920

Pískovec můžete využít na nespočet věcí. Vytvoříte zahradní cestičky, schody, obrubníky, terasy. Vyrobit z pískovce se dají i drobné předměty. Pítka pro ptáčky nebo drobné sošky a plastiky. Použijte-li pískovec můžete vytvořit zahradu v středomořském stylu. Působit dobře bude i v moderních zahradách. Pískovec překvapí barevnou škálou. Žlutá, šedá i světlé růžová není výjimkou. Sladit si tedy můžete barevně dle potřeby. Jestli vás pískovec zaujal a chcete ho použít v podmínkách, kde bude často v kontaktu s vodou, bude vhodné použít impregnační nátěr. Zabrání i prorůstání mechů, ke kterému mají pískovce díky pórovitosti sklony.

stone-arch-ga0a288710_1920

Aby pískovec působil co nejpřirozenějším dojmem je ideální přírodní ještě neopracovaný. V obchodech si můžete koupit pískovec sekaný, který spíš využijete k výrobě chodníků a jiných doplňků. Jestli si chcete sami vytvořit pískovcový chodník nebo terasu, snažte se kameny vedle sebe poskládat tak, aby k sobě esteticky pasovaly. Na pochozí stranu chodníčku vybírejte co nejrovnější kusy. Abyste vytvořili cestičku co nejefektivnější, dejte si záležet na vyspárování jednotlivých kamenů. Než se dáte do práce, místo k pokládce si pečlivě rozměřte a připravte.