Zámek Lednice býval v době renesance a baroka docela tuctovým objektem, který byste možná přehlédli, a rozhodně byste mu nevěnovali tolik pozornosti, které se těší jeho současná podoba. Tu mu vtiskli jeho majitelé teprve v polovině 19. století, v době, kdy Evropu sužovala epidemie tuberkulózy, ale zároveň se o svou přízeň hlásila průmyslová revoluce.

zámek Lednice

A právě rozmach strojírenství, hutnictví železa a stavebních odvětví mohl dodat zámku jeho jedinečnou krásu. Tehdejší moderní technické postupy umožnily vytvořit v novogotickém duchu skutečný klenot Jižní Moravy. Podařilo se zmodernizovat i přilehlý skleník a vystavět několik menších objektů, tzv. salet, jimiž si majitelé panství připomněli romantické období antiky a zčásti i islámské architektury. Ta se tu prezentuje v podobě vyhlídkové věže – Minaretu, typické dominanty Břeclavska a údolí řeky Dyje.

fontána v Lednici

Novogotický stavební styl ovládl Evropu na mnoha místech, pokud zatoužíte po obdobné stavbě, jejíž krása a elegance budí pozornost milionů turistů, zavítejte do Hluboké nad Vltavou. Můžete alespoň porovnat oba objekty – zámek v Hluboké a v Lednici a posoudit, který z nich vás více oslovuje.

Zámecký park

Měli bychom se rovněž zmínit o přilehlých parcích, které obklopují oba architektonické skvosty. Na Hluboké jde ovšem o mnohem menší plochu, tamní anglický park měří na délku zhruba 1 km a na šířku necelých 600 metrů, zatímco zámek Lednice je součástí rozsáhlého Lednicko-valtického areálu, zapsaného na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, jehož rozloha je srovnatelná s větší částí Prahy, tedy přibližně 300 kilometrů čtverečních.

Ubytování Lednice je možné zajistit v komfortním hotelu, kde budete mít dostatek času a prostoru kochat se vašimi prožitky, fotografiemi a natočeným videem, a odkud se pak můžete rozhodnout, zda svou dovolenou spojíte i s pobytem na Hluboké. Oba zámecké areály patří k nejkrásnějším stavbám v Evropě a máme štěstí, že se nachází na území České republiky.