Jak ušetřit za elektřinu? Není to žádný trik, ani nic, co by nebylo možné prakticky provést. Stačí jen trochu kupeckých počtů.

Výpočetní technika

Kdo má skutečně zájem využívat moderní technologie a zároveň platit co nejméně za dodávku elektřiny, měl by se rozhodnout, jak nakládat s výpočetní technikou. V této rovině je to poměrně snadné měřítko, pokud proti sobě postavíme notebook a stolní počítač. Pokud nejste zrovna zastáncem výkonné grafické karty a stačí vám notebook na běžnou práci, případně k surfování po Internetu, počítejte s tím, že jeho příkon ze sítě bude přibližně v průměru kolem 25 W. To je srovnatelné s příkonem docela obyčejné malé vláknové žárovičky v lampičce pro čtení, která se za socialismu běžně objevovala v každé ložnici na nočním stolku. Anebo lepší měřítko – je to jako dvě výkonné LED diodové žárovky v centrálním svítidle např. v kuchyni.
kelímek na pastelky
A stolní počítač? Do velké neskladné skříně, kterou musíte osadit základní deskou, procesorem s velkým ventilátorem a chladičem, grafickou kartou (pokud není integrovaná na motherboardu), pevným diskem, paměťovými moduly a případně dalšími porty, k tomu všemu potřebujete výkon napájecího zdroje zhruba 350 W. A samozřejmě monitor – ten lze připojit i k notebooku, ale u stolního počítače je nutností a to je zhruba dalších 30 – 60 W navíc .
plná lednice

Chladnička

Dnes se všechny výrobky povinně osazují tzv. energetickým štítkem. Není to však jen informace pro zábavu, nebo něco, co by si výrobci tiskli jen tak pro radost, aby byl výrobek polepený další reklamou. To se pochopitelně týká i praček a chladniček a mrazicích boxů, což jsou zařízení, která v domácnosti odebírají nejvíce elektřiny. Je totiž značný rozdíl mezi starou chladničkou, která „spálí“ více než půl druhého tisíce korun ročně, nebo novým výrobkem s polovičním příkonem.