Bitcoin se pochopitelně zapsal do historie, a to především proto, že se jednalo o vůbec první kryptoměnu na finančním trhu. Od toho okamžiku už ale uplynulo pěkných pár let. Díky tomu jich vzniklo nemalé množství a dnes tedy máte z čeho vybírat. Víte, jaké máte možnosti?
technologie bitcoinu

Druhý velikán na trhu

Litecoin je druhou nejznámější kryptoměnou a aktivní je od roku 2011. Litecoin využívá algoritmus scrypt, proto se k němu přesunula spousta lidí, kteří se dříve soustředili právě na Bitcoin. Rozdíly mezi nimi jsou zejména parametrické. První odlišností je právě onen scrypt. Generuje se celkem 84 miliónů LTC, což je čtyřnásobek oproti Bitcoinu. Mnohem rychlejší je také přidávání nových bloků.

Zatím se o této měně hovoří jako o stříbru ke zlatu. Do budoucnosti se může stát, že Bitcoin se stane pouhým uchovatelem hodnoty financí a Litecoin se stane jednoduchým platebním prostředkem místo něj.
mince bitcoinu

Energeticky nenáročná těžba

Další typ, kterou si představíme, je Peercoin. Vychází sice ze základního kódu, ale i tak přináší spoustu změn. Disponuje tradičním mechanismem proof-to-work a integruje také proof-of-stake. První zmíněný probíhá během počítání náročných úloh, s druhým se počítá hlavně do budoucnosti. Až obtížnost těžení vzroste, tak by s tím měl značně pomoci.

Pro uživatele tak bude možné si vyžádat úrok za určité období držených PPC. Díky tomu se energeticky jedná o poměrně šetrnou možnost. Kompletní objem PPC není nijak omezen. Mohli bychom o ní hovořit jako o inflační hodnotě, ale není to úplně přesné. PPC, které zaplatíte za transakční poplatky se vyřazují z oběhu a tímto způsobem se množství peercoinů přirozeně snižuje.

Druhů je pochopitelně mnohem víc, ale tyto dva patří mezi ty základní. Trh s kryptoměnami se neustále rozvíjí a skýtá nevídané možnosti pro každého, kdo chce vydělávat netradičním způsobem. Než se do toho pustíte, tak se informujte a nejlépe se také poraďte s odborníkem nebo jednoduše s někým, kdo má s tímto typem investování zkušenosti.