Obliba mořské soli v naší zemi začala nabírat na síle po sametové revoluci, a to v mnoha směrech. Zpočátku se na trhu ujaly solné krystaly, aromalampy, spolu s těmito výrobky se začaly prodávat rozemleté krystaly pro potravinářské účely. Své léčebné vlastnosti mohl tento výjimečný minerál prezentovat ve formě koupelového solného roztoku a později v koncentrované podobě v tzv. solných jeskyních.
slunečník u bazénu
Ačkoli je mořská sůl jednou z nejrozšířenějších chemických sloučenin, její postavení v přírodě je opravdu výjimečné. Nemohl by bez ní existovat podmořský život v podobě, na jakou jsme zvyklí, potraviny by neměly požadovanou chuť a měli bychom také omezený přirozený zdroj pro tvorbu kyseliny solné v žaludku, potřebné pro trávení. A právě chlór jako klíčový chemický prvek hraje důležitou roli nejen pro náš organismus, ale i pro desinfekci vody v bazénech a vířivkách.

Jak pracuje solinátor

Chemická úprava vody v bazénech je nezbytná a není možné ponechat ji svému osudu. Využívá se k tomu několik způsobů, nejčastěji je to osvědčené chlorování, anebo méně známá a rozšířená bezchlorová úprava UV lampou či ozonem. Co se týče chlorové úpravy, jde v zásadě o dvě cesty, jak to provést – buď aplikovat tablety na bázi chlornanu sodného, anebo získat volný chlór ze slané vody pomocí elektrolytického rozkladu na jednotlivé ionty.
západ slunce za bazénem

Výhody tohoto způsobu desinfekce

Šetrný k lidskému zdraví – chlorové tablety jsou poměrně agresivní a přecitlivělí lidé na ně mohou reagovat podrážděnou sliznicí a pokožkou. Elektrolýzou se naopak uvolňuje na jedné z elektrod chlór do vody postupně za vzniku iontových částic, které vytváří jiné sloučeniny, šetrnější k pokožce a sliznicím.
Desinfekční účinky – jsou u tohoto způsobu silnější, než u chlorových tablet, zároveň se však antiseptické vlastnosti nepotýkají s alergickými reakcemi, jak tomu bývá u chlornanu sodného.