Nesrozumitelné formuláře, troje přepisování a stres. Přesně to každý rok přinášejí daně. Naštěstí se Ministerstvo financí snaží, aby se plátci nemuseli tolik stresovat. Proto chce spustit nový web, kde budete moci vše udělat online. MoJe daně by se měly spustit ve 4. čtvrtletí příštího roku.
 propiska za kalkulačkou

Co očekávat?

Mělo by se jednat o nástroj, který lze využívat jako internetové bankovnictví. Slibuje přehledné rozdělení a vyřízení veškerých záležitostí. Budete tam moci snadno zadávat faktury, příjmy i výdaje, zaměstnavatele a ostatní. Program by měl vše sám zpracovat a automaticky vyplnit daňový formulář. Stejně tak se můžeme těšit na osobní kalendář nebo snadný přístup.
 

Vyplnění i odeslání přiznání snadno a rychle

Program sám automaticky vše vypočítá a zkontroluje. V případě, že máte přeplatek, vyplní za vás i formulář s žádostí o jeho vrácení na bankovní účet či složenkou. Přihlášení do systému bude také velmi jednoduché, a to prostřednictvím občanského průkazu.
 
Na nových občankách najdete speciální kontaktní čip. Po jeho aktivaci získáte tzv. e-identitu. Nemusíte si tak pamatovat žádné heslo, ani přihlašovací údaje. Služba bude propojená s Portálem občana a zabezpečena na nejvyšší možnou úroveň. Údaje, které tam budete zadávat jsou velmi důvěrné a důležité, a proto je ochrana extrémně důležitá.
 muž s rukami na obličeji

Inspirace ze zahraničí

Proč úřad přišel s tímto nápadem? Stejně jako u jiných věcí se pochopitelně inspirovali v zahraničí, a to konkrétně v Estonsku. Tam tento systém už nějakou dobu funguje, a to velice dobře. Díky tomu, že je systém přístupný běžným lidem, tak ti ho mají rádi a hojně ho využívají.
 
Úřad samozřejmě nečeká, že jen díky tomuto programu budou lidé platit státu rádi. Chtějí ovšem dosáhnout toho, aby nezapomínali a začali nové rozhraní aktivně využívat. Aby to fungovalo, musí ho intuitivně přizpůsobit potřebám a požadavkům obyvatel.