Je dobré věnovat se sportu v každém věku a rozhodně není nikdy pozdě začít. Samozřejmě v určitém věku nejsou všechny sporty žádoucí a stejně tak není snadné hledat vhodnou pohybovou aktivitu, pokud jste například nemocní nebo nějakým způsobem hendikepovaní.

meditace u moře

Jednou z možností představuje čínské cvičení čchi-kung se stává stále oblíbenější také v České republice a přibývá zde také kvalifikovaných cvičitelů, do jejichž kurzů se můžete zapsat. Pokud nemáte odvahu nebo třeba i peníze, cvičení lze dohledat také na internetu. Asi nejvhodnější z nich jsou videospoty, které na youtube umisťuje pan Václav Vocásek. Veškeré cviky precizně předvede a přesně vysvětlí, k čemu je cvik vhodný a jaké zdravotní účinky má pro Vaše tělo.

Velkou výhodou této aktivity je skutečnost, že cvičení je velmi příjemné a nezpůsobuje námahu. I po dlouhém cvičení se nebudete cítit unaveni. Naopak se budete cítit svěže a plni energie.

Čhi-kung je vnímána jako tradiční čínské cvičení, které pěstuje vitální energii. Zabíjí se kultivací lidského těla a mysli. Poslední desetiletí je velmi populární nejen v Číně, ale v podstatě i v západních zemích.

Čhi-kung ovšem není původní starobylé cvičení. Jeho původ musíme hledat do doby kulturní revoluce v Číně, kdy tehdejší režim zakazoval a pronásledoval náboženské a duchovní směry buddhismu a taoismu. Aby zastánci těchto směrů unikli persekuci, přejmenovali se na čchi-kung, který ve skutečnosti představuje různá duchovní učení škol či náboženství buddhismu a taoismu.
jóga silueta

Čhi-kung podobně jako jóga má blahodárný vliv na lidské zdraví. Pomocí těchto cviků se zbavíte bolesti páteře, únavy, stresu, budete lépe spát. Při cvičení se využívají jednoduché a lehce zapamatovatelné pohyby, což se nedá říci o mediálně známějším tai-cchi. Cvičení je tedy fyzicky nenáročné a dá se přizpůsobit i lidem s výrazným pohybovým omezením.