Beton versus živý plot – živé ploty se budují hlavně tam, kde chcete mít zajištěné soukromí a zároveň být v kontaktu s živoucí zelení. Někdy se však může hodit prostor zcela zakrýt a právě v takové situaci se může hodit betonový plot. Jednotlivé desky jsou velmi tenké, takže ukrojí z parcely jen pár centimetrů a spolu s výsadbou živého plotu vytvoří kompaktní celek.

cihlová zeď

Betonový sokl a dřevěná nástavba – je jednou z možností této technologie. Spočívá v tom, že se na základní řadu panelů, případně dvě řady staví dřevěné latě, zasouvané do drážek ve sloupcích. Dobře vypadají latě položené vodorovně v mírném sklonu, pokládané v dolní části lehce přes sebe. Máte-li zájem něco takového podniknout, prohlédněte si na Internetu uveřejněná některá zajímavá řešení kombinace dřeva a betonu.

kamenná zeď

Svépomocí nebo s firmou

Panely jsou těžké – stavíte-li zídku z kamenů, berete jeden po druhém do ruky, pokládáte je na sebe a zřejmě si neuvědomujete, že je to snadné hlavně díky jejich relativně nízké hmotnosti. S betonovými panely je situace diametrálně odlišná, chcete-li je přenášet, musíte počítat s hmotností téměř jednoho metráku. Přenášení je ještě celkem bezproblémové, ale co když potřebujete panel zvednout do výšky půl druhého metru? Tehdy se hodí mechanizační prostředky – autojeřáb nebo kladky. Montáž betonového plotu byste měli zvážit hlavně z tohoto důvodu.

Jak vyhloubit otvory pro sloupky – výhodou plotu betonového jsou nižší nároky na přípravu terénu. Stačí v podstatě pouze vykopat díry pro sloupky a ty pak zabetonovat. Pokud spoléháte na své vlastní síly a schopnosti, měli byste předem mít jasno o struktuře podloží, kam se budou sloupky vkládat. Můžete se tu setkat s různými obtížemi, jako sesuv písčité půdy, navážka stavebních sutin, mokřady a rozbahněný terén, nebo naopak narazíte při kopání na skálu a balvany z žuly, pískovce či opuky.